Najbliższe Koncerty
Szybki Kontakt

MANAGER:

Mariusz Sprutta

telefon:
+48-607-280-838


e-mail:
jrm@jrm-jig-reel-maniacs.pl




RIDER TECHICZNY:

JRM rider techniczny (PDF)

2004-2006


2004



Od wielu lat w zespole dojrzewają pomysły zmian (uproszczenia nazwy, poszerzenia składu i instrumentarium) oraz dokonania nagrań obrazujących dokonania grupy od 1996 roku, kiedy to ukazała się pierwsza i jedyna dotychczas płyta The J.R.M. Band "In the Pub" . Ciągłe problemy z wymową nazwy; które zdarzaja się nawet najznakomitszym konferansjerom; powodują, że zespół skraca nazwę do trzech liter JRM. Po prostu JRM, które w każdym języku brzmi podobnie. Zaangażowanie wokalisty i gitarzysty Wojtka Jachowskiego w karierę zawodową i koncerty Jego własnej grupy Liquid Lunch, a także solowy projekt funk-jazzowy The Sound Explorer skrzypka Zbyszka Rybaka to przyczyna zmian osobowych w końcu 2003 roku. Wojtka zastępuje wokalistka Kasia Aszyk, a skrzypce przejmuje Tomek Urban. Dodatkowo do stałego składu dołącza współpracujący z grupą od kilku lat Przemysław Wawrzyniak (dudy szkockie, flażolety, flety, bodhran i instrumenty perkusyjne). Od jesieni 2003 JRM rozpoczyna prace nad nowym repertuarem i aranżacjami, których wynikiem będzie krążek CD. Kiedy się ukaże? To się okaże ...


Skład JRM z przełomu 2003/2004:

Katarzyna Aszyk, śpiew wiodący pierwszy
Tomasz Urban, skrzypce, śpiew harmoniczny
Mariusz Graczyk, akordeon
Przemysław Wawrzyniak, dudy, flety i flażolety, bodhran + instrumenty perkusyjne
Michał Jankowski, gitara, flet poprzeczny, flażolety, śpiew harmoniczny
Witold Wojtkowiak, perkusja
Mariusz Sprutta, bas, flażolety, śpiew wiodący drugi


6-7.04.2004



Niespodziewana wizyta Carlosa Núñeza w Poznaniu
[fotografie z wizyty]

Do Poznania niespodziewanie przybył niedawno na kilka dni Carlos Núñez - światowej sławy dudziarz i flecista z hiszpańskiej Galicji. Carlos, który był z nami w kontakcie w związku z ewentualnym koncertem na Festiwalu Celtyckim w Poznaniu, zadzwonił do nas 6. kwietnia. Podczas wizyty Carlosa w Poznaniu zaprosiliśmy go do udziału w próbie zespołu, zorganizowaliśmy różne ważne dla Carlosa spotkania, zabraliśmy go do Muzeum Instrumentów Muzycznych i Domu Bretanii na poznańskim Starym Rynku i oprowadzaliśmy po mieście. Pod koniec dnia w sali Kominkowej Klubu Zak Carlos spotkał się z dudziarzem wielkopolskim Marianem Wasielewskim i wysłuchał jego recitalu połączonego ze szczegółowymi oględzinami wielkopolskich dud wykonanych zresztą własnoręcznie przez Mariana Wasielewskiego. W spotkaniu uczestniczył również nasz przyjaciel, dziennikarz Radio Merkury Ryszard Gloger, który zarejestrował krótki wywiad z Carlosem. Następnie odbyła się spontaniczna sesja Carlosa z zespołem JRM. Szkoda, że nie było tam telewizji. Podczas pożegnania, które miało miejsce następnego dnia, obie strony nie wykluczały kolejnych wspólnych przedsięwzięć, co dobrze wróży na przyszłość.
[fotografie]

Wywiad pt. "5 minut ze znakomitym artystą hiszpańskim Carlosem Núñezem"

Ryszard Gloger (Radio Merkury, Poznań): Od ośmiu lat próbowano bezskutecznie zorganizować Twój koncert w Polsce. A tu nagle spotykam Cię prywatnie w poznańskim klubie. Jak to możliwe?

Carlos Núñez: Życie jest pełne niespodzianek. Koncertowałem przez 10 dni we Francji i przed kolejnymi występami postanowiłem pojechać do moich przyjaciół, najpierw do Niemiec, a teraz do Polski. Mam takich fanów w Poznaniu, którzy pojechali szmat drogi do Galicji, żeby być na moim koncercie. Pomyślałem więc, że jeśli są tacy miłośnicy kultury celtyckiej, to muszę poznać ich lepiej i zobaczyć Wasz kraj. W dodatku grają tu w Wielkopolsce na dudach co podziałało na mnie wręcz magnetycznie.

R.G.: Grasz na dudach od ósmego roku życia. To rodzinna tradycja?

C.N.: Nigdy nie sądziłem, że będę grał na dudach. W latach 70. Ten instrument stał się bardzo popularny w Galicji skąd pochodzę. Dudy stały się wręcz symbolem Galicji, na koncerty dudziarzy przychodzą tysiące młodych ludzi i widać, że muzyka ludowa sprawia im wielką radość. Byłem dumny, że osiągnąłem dobre rezultaty w grze. Potem wygrałem ważne konkursy, zagrałem z irlandzkim zespołem the Chieftains. Poczułem rodzaj posłannictwa i staram się otwierać kolejne drzwi dla muzyki celtyckiej w różnych stronach świata. Dlatego szukam tych miejsc w Europie gdzie żyje tradycja gry na dudach, gdzie mogę poznać miejscowe melodie i włączyć te najpiękniejsze do własnego repertuaru.

R.G.: Jaka była Twoja reakcja, kiedy nazwano Ciebie Hendrixem dud?

C.N.: To było w Stanach Zjednoczonych. Tam lubią przyklejać artystom czytelne etykietki. Może rzeczywiście gram na dudach tak jak Jimi Hendrix na gitarze elektrycznej. W dudach drzemie sporo energii, a ja wyzwalam to z całego serca. W Irlandii, Szkocji i Galicji jeśli chcesz zrozumieć miejscowa muzykę musisz wsłuchać się w muzykę dud. Dudy są tym dla tradycji celtyckiej czym gitara elektryczna dla rock and rolla.

R.G.: Grałeś z największymi gwiazdami muzyki, niektórym ukradłeś nawet koncert. Miałeś największy aplauz. Jak się wtedy czułeś?

C.N.: W muzyce najważniejsze jest znaleźć swoje korzenie. Nie można kopiować muzyki innych nawet jeśli są to wielcy artyści. Ze spotkań z takimi muzykami jak The Chieftains, Ry Cooder, The Waterboys, Jackson Browne wyniosłem przekonanie, że trzeba być sobą. Nie udawać kogoś innego. Ry Cooder powiedział mi: musisz być autentyczny po to żeby być uniwersalnym a wtedy zaakceptuje Ciebie cały świat. Dlatego; gdziekolwiek jestem i słyszę muzyków grających tak jak Amerykanie czy Anglicy; namawiam ich żeby szukali własnej tożsamości. W Hiszpanii ten rodzaj myślenia jest już bardzo silny, dlatego flamenco i muzyka celtycka cieszy się wyjątkową popularnością.

R.G.: Dwa dni na poznanie Polski to trochę mało. Warto było przyjechać?

C.N.: Oczywiście. W nowych miejscach szukam najpierw starszych ludzi, oni są najlepszym źródłem tradycji, oni pamiętają co, gdzie i jak grało się dawniej. Tu też usłyszałem dudziarzy grających w Centrum Kultury w Poznaniu. Uważam, że muzyka celtycka jest siłą tradycji europejskiej. W takich krajach jak Irlandia czy Szkocja nie ma wyraźnych barier, nikt nie dzieli muzyki na tę dla młodych i dla starych. Myślę, że musicie przyciągać młodzież do tradycyjnej muzyki z Waszego regionu. Jeśli znajdę ciekawych muzyków, może nagram z nimi swoją następną płytę. Na razie wracam do mojego ukochanego Vigo w Galicji, gdzie widzę piękne góry i morze.

Oryginalnie opublikowano w Poznańskim Informatorze Kulturalnym IKS, kwiecień 2004


12.05.2004

Przemysław Wawrzyniak, dudziarz, flecista i flażolecista, grający też na bodhranie i instrumentach perkusyjnych, wyjeżdża do Szwecji.


09.07.2004


Przed JRM jedzie do Nowogardu na VIII. Międzynarodowy Festiwal Filmu, Muzyki i Malarstwa - LATO Z MUZAMI 2004, cykliczną imprezę organizowaną przez Nowogardzki Dom Kultury. W tym roku MFFMiM odbywa się w dniach od 09. do 16. lipca. Naszym występem inaugurujemy serię koncertów na scenie plenerowej.




25.09.2004

JRM gra i śpiewa Sto Lat! Energetykom Poznańskim


Występujemy dla Poznaniaków i odwiedzających Poznań w ramach obchodów 100-lecia energetyki w Regionie Poznańskim.
[fotografie z koncertu nad Jeziorem Malta]

Organizatorami i jednocześnie jubilatami imprezy są:
Grupa Energetyczna ENEA S.A.
Poznańska Energetyka Cieplna S.A.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne - Zachód Sp. z o.o.
Zakłady Produkcyjno-Remontowe Energetyki Poznań - Energetyka-Czerwonak S.A.
Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A.
Producentem imprezy są Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji - MALTA
Sobotni wieczór 25. września pod tytułem ENERGETYCY POZNANIAKOM to otwarta impreza muzyczna dla mieszkańców, turystów i gości miasta Poznania:
18.00 Start imprezy - przywitanie gości i publiczności
18.15 JRM
19.15 Reni Jusis
20.15 Konkursy
20.30 Perfect
22.00 Zakończenie imprezy
Miejsce koncertu: pas trybun w pobliżu stoku Malta-Ski - teren nad Jeziorem Malta
[fotografie]


10.12.2004

JRM - gość imprezy pt. DZIEŃ ERASMUSA na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu


Zespół występuje dla studentów z Poznania i uczestników Programu Socrates/Erasmus.
Na tę okoliczność JRM gra żywiołowy i dobrze sprawdzony repertuar irlandzkich i szkockich pieśni oraz utworów instrumentalnych uwzględniając muzyczne cytaty melodii z krajów europejskich.








2005


09.01.2005

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

JRM występuje w Lusowie (Klub Jeżdziecki HUBERTUS) koło Poznania, dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Trzynasta edycja WOŚP zbiera pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla szpitali niemowlęcych w Polsce i na pomoc ofiarom tsunami w Azji.
[fotografie]

28.01.2005

Miły acz nie tylko kameralny koncert

JRM wraz z przyjacielem Piotrem Zawadzkim, znanym aktorem teatralnym, twórcą Klubu ZA KULISAMI imprezuje z okazji 10-lecia klubu. Wspaniała gościnność, kapitalna publiczność i niepowtarzalna atmosfera - to wszystko czego tam doświadczysz.
Wszystkiego Dobrego Piotrowi i ZA KULISAMI!
[fotografie]

17.03.2005

Dzień Św. Patryka 2005 w Pyrlandii

Tym rozym JRM wystympuje i celebruje to świynto bardzo łoficyjolnie. Grupa gro dla głeści zaproszunych przez Honorowy Konsulat Irlandii w Poznaniu oraz
Bank Zachodni WBK. Wszystko odbywa się w Restauracji CZERWONY FORTEPIAN znajdującej się w pobliżu Starygo Rynku w Poznaniu. Tylko dzińki łuprzejmości Piotera Jasiczka, fotografika zez Gazyty Poznańskiyj, momy w ogóle dwa zdjyńcia z imprezy. Wszystkiygo dobrygo!

[ino dwie fotki]

17.04.2005

Festiwal DRAMA 2005

Po roku przerwy do zespołu wraca Przemysław Wawrzyniak. W siedmioosobowym składzie JRM występuje w Klubie Muzycznym KUŹNIA dla uczestników XI Festiwalu DRAMA w Bydgoszczy. To już jedenasty raz na tym festiwalu! Zespół gra żywiołowo a publiczność nie ustaje w pląsach.


29.04.-1.05.2005

Koszalin i okolice

Na przełomie kwietnia i maja 2005 r. JRM koncertuje na Pomorzu Środkowym. 29.04. grupa występuje w koszalińskim Irish Pubie. JRM istnieje 15 lat, a to jej pierwszy występ w Koszalinie! 30.04. JRM bierze czynny udział (muzycznie i towarzysko-kulinarnie) w urodzinach przyjaciela w Białogardzie. Z czułością wspominamy zwłaszcza sesję (vodka and jam session) z góralską kapelą Czarda ze Szczawnicy Zdroju! 1.05. Piknik Europejski - wraz z zespołem muzyki celtyckiej Samhain z Lublina oraz grupą tańca irlandzkiego Setanta z Warszawy JRM gra kolejny, bardzo udany plenerowy koncert w Koszalinie.
[Irish Pub Koszalin - fotografie]
[Piknik Europejski w Koszalinie - fotografie]

24.05.2005

Sesja fotograficzna pt. Rose Courtyard na piętnastolecie JRM




Z okazji piętnastolecia istnienia JRM uczestniczymy w sesji fotograficznej na Dziedzińcu Różanym (Rose Courtyard) CK Zamek w Poznaniu w tle murów zamkowych i niedawno odrestaurowanej Fontanny Lwów wzorowanej na słynnej XIII-wiecznej fontannie z Pałacu Alhambra w Grenadzie (Andaluzja, Hiszpania). Autorem zdjęć jest Janusz Kurzawski
[zdjęcia z sesji]


7.06.2005

Strona internetowa JRM w nowej szacie - zapraszamy do odwiedzin!



10.06.2005

Koncert uświetniający wręczenie nagrody Złotej Kosy 2005 w Buku


JRM gra dla jedenastego laureata statuetki Złotej Kosy, Ryszarda Milera, zasłużonego działacza Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczo-Krajoznawczego w Buku oraz dla wspaniałej bukowskiej publiczności.
[zdjęcia]


16.06.2005

XXX. Jarmark Świętojański, XV lat JRM


Piętnastoletnie JRM gra wieczorny koncert na Starym Rynku dla Poznaniaków i turystów odwiedzających Poznań w ramach jubileuszowego XXX. Jarmarku Świętojańskiego. W finałowej części koncertu JRM występuje wraz z duetem tańca irlandzkiego Emerald Dance: Agnieszką Śmiechowską i Anną Niedźwiedź, działającym przy Studio Baletowym Anny Niedźwiedź w Poznaniu.
[zdjęcia]
[video]


22.07.2005

VIII. Festyn Cysterski w Wągrowcu

W przerwie sesji nagraniowej JRM jedzie do Wągrowca by wziąć udział w ósmej edycji Festynu Cysterskiego (22-23.07.2005), w historycznym bloku pt. Związki Wągrowca z Europą przed przybyciem Cystersów. Festyn jest cykliczną imprezą organizowaną przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu oraz Parafię Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu.
[zdjęcia z koncertu JRM na festynie]


6.08.2005

Dział VIDEO działa - zapraszamy do odwiedzin!



13.08.2005

Dni Białogardu (12-14.08.2005)


JRM gra w drugim dniu imprezy wraz z formacją KOMA, Cygańskim Teatrem Muzycznym TERNO oraz grupą Trebunie Tutki.


27-28.08.2005

Imprezy rycerskie na koniec sierpnia

27.08.2005 JRM wystepuje w Zielonej Górze w Klubie Muzyczno-Artystycznym Cztery Róże dla Lucienne na Rycerskiej Biesiadzie Irlandzkiej, a 28.08.2005 w Kostrzyniu nad Odrą, podczas VI. Dni Twierdzy Kostrzyn


09.2005

Wyjazd Kasi, nagrania, poszukiwania, eksperymenty

Kasia - wokalistka jedzie na stypendium do Portugalii a grupa radzi sobie w męskim składzie. Wrzesień dla JRM upływa na imprezach i koncertach zamkniętych oraz na pracach nad nagraniami w studio. Grupa próbuje sił w poszerzonym składzie i instrumentarium. Do zespołu dołączają akordeonista Wojtek Jurgiel (akordeon guzikowy i akordeon klawiszowy), który zajmuje miejsce Mariusza Graczyka; i - na krótko - pianista Romuald Andrzejewski (instrumenty klawiszowe).


27.10.2005

Inauguracja sezonu jesiennego - impreza irlandzka w nowym składzie

27.10.2005 JRM występuje w The Dubliner Pub w Poznaniu w eksperymentalnym składzie: Tomek Urban - skrzypce; Wojtek Jurgiel - akordeony; Przemysław Wawrzyniak - dudy szkockie, flety, flażolety, bodhran i instrumenty perkusyjne; Romuald Andrzejewski - instrumenty klawiszowe; Michał Jankowski - gitary; Witek Wojtkowiak - perkusja; Mariusz Sprutta - gitara basowa, śpiew, flażolet, parlando.

Pubowe muzykowanie połączone jest z tańcami celtyckimi oraz degustacją kuchni irlandzkiej.
Imprezę organizuje Towarzystwo Polsko-Irlandzkie w Poznaniu oraz The Dubliner Pub, al. Niepodległości 80/82, Poznań.


2.12., 8.12. i 17.12.2005

Brogans Irish Pub

JRM zaprasza do nowego pubu irlandzkiego w Poznaniu - BROGANS, ul. Szewska 20 A!


29.11.2005

Chopin i muzyka celtycka

JRM występuje w Klubie i Restauracji MASKA w Warszawie w ramach wtorkowych koncertów z cyklu Muzyka z Chopinem w tle. Położony w centrum stolicy klub, którego współwłaścicielem jest popularny aktor Michał Milowicz, gości na scenie i wśród publiczności znanych artystów i sportowców, wziętych dziennikarzy i czołowych polityków. Tym razem JRM prezentuje się w specjalnym repertuarze będącym fuzją muzyki Fryderyka Chopina, tradycyjnych tematow celtyckich oraz jazzowej improwizacji.

Skład: Tomek Urban - skrzypce; Wojtek Jurgiel - akordeony; Przemysław Wawrzyniak - dudy szkockie, flety, flażolety, bodhran i instrumenty perkusyjne; Michał Jankowski - gitary; Witek Wojtkowiak - perkusja; Mariusz Sprutta - gitara basowa, śpiew, flażolet
Gościnnie występują: Artur Grudziński - instrumenty klawiszowe i Miłka Małecka - śpiew









2006


7-8.01.2006

Kasia wraca do zespołu po pólrocznej przerwie na studia w Portugalii. Na początku stycznia JRM występuje dwukrotnie w Poznaniu: 7.01. w Brogans Irish Pub oraz 8.01. w ramach XIV. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na plenerowej scenie WOŚP's przed Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Mimo extremalnych warunków pogodowych (minus 8 stopni Celsjusza) zespół gra żywiołowo doskonale rozgrzewając publiczność.

Skład JRM od stycznia 2006:
Katarzyna Aszyk, śpiew
Tomasz Urban, skrzypce
Wojciech Jurgiel, akordeony
Przemysław Wawrzyniak, dudy, flety i flażolety, bodhran oraz instrumenty perkusyjne
Michał Jankowski, gitara, flet poprzeczny, flażolety
Witold Wojtkowiak, perkusja
Mariusz Sprutta, bas, flażolety, śpiew

4-5.02.2006

Pubowe granie w Brogans Irish Pub w Poznaniu i Noc Burnsa w Bydgoszczy

Sobotni w występ JRM w Brogans Irish Pub połączony jest z sesją fotograficzną nowego składu. [fotgrafie]
W niedzielę 5.02. grupa gra dla Towarzystwa Polsko-Szkockiego w Bydgoszczy w Klubie Muzycznym KU¬NIA obchodząc Noc Burnsa. Robert Burns to poeta, pieśniarz i narodowy wieszcz Szkotów. Co roku, 25 stycznia, w przypuszczalny dzień urodzin poety, Szkoci celebrują Kolację Burnsa. Noc Burnsa jest świętem nie tylko Szkotów, ale także ludzi, którzy kochają Szkocję i jej kulturę. JRM i Towarzystwo Polsko-Szkockie w Bydgoszczy celebruje huczną kolację z żywą muzyką i tańcem, czytaniem poezji oraz konsumpcją haggisa i whisky.

11-19.03.2006

Tydzień Świętego Patryka w Poznaniu



Dzień Świętego Patryka jest bardzo wyjątkowym dniem na całym świecie - dla fanów muzyki celtyckiej w szczególności. Święty Patryk, patron Irandii, zaszczepił Chrześcijaństwo pogańskim Celtom około 1500 lat temu. Nie ważne czy jesteśmy Irlandczykami czy tylko życzyliyśmy sobie nimi być, wspomnienie świętego obchodzone 17. marca jest wystarczającym powodem do celebrowania. Poznań jest szczególnym miejscem w Polsce - Święty Patryk jest tu znany. Dlatego Dzień Świętego Patryka nie wystarczy. W Poznaniu obchodzi się Tydzień Świętego Patryka! Dzięki organizatorom (Towarzystwo Polsko-Irlandzkie w Poznaniu, Fundacja Kultury Irlandzkiej i Brogans Irish Pub), JRM bierze aktywny udział w dziewięciodniowym festiwalu, który obejmuje koncerty, warsztaty tańca i ceili, dni kuchni irlandziej i jarmark. Zespół gra cztery koncerty (zdjęcia poniżej) i występuje w programie telewizyjnym zatytułowanym Dzień Świętego Patryka wraz z ojcem Norbertem Kuczko - poznańskim dominikaninem, z Krzysztofem Schrammem, prazesem TPI i FKI oraz tancerkami ze Szkoły Tańca Ista Poznań: Katarzyną Bugajak, Michaliną Katulską, Magdaleną Mak i Justyną Piwońska. Program prowadzi Edyta Król z Ośrodka TVP3 Poznań (producent programu). Emisja: sobota, 18. marca, TVP3 Regionalna, 22.05

[fotgrafie z realizacji programu telewizyjnego Dzień Świętego Patryka - 16.03.2006.]
[fotgrafie z Dnia Świętego Patryka, koncert w Śmiglu - 17.03.2006.]

JRM dziękuje Fundacji Kultury Irlandzkiej za zaproszenie do udziału w obchodach Dni Świętego Patryka 2006. Grupa dziękuje też za wspaniałe przyjęcie w Śmiglu: za scenografię (napis JRM w tle sceny i koniczynki), słodkie, herbatę i kawę w garderobie oraz żywiołową publiczność, kwiaty po koncercie i zaproszenie na Dni Śmigla w czerwcu 2006. Takie rzeczy przytrafiają się naprawdę nieczęsto. Wielkie brawa dla Śmigla! Niech Święty Patryk błogosławi Śmiglowi!

7.04.-31.05.2006

JRM w kwietniu i maju 2006

Od marca 2006 zespół występuje w ośmioosobowym składzie:
Katarzyna Aszyk, śpiew
Tomasz Urban, skrzypce
Wojciech Jurgiel, akordeony
Artur Grudziński, pianino, instrumenty klawiszowe
Przemysław Wawrzyniak, dudy, flety i flażolety, bodhran oraz instrumenty perkusyjne
Michał Jankowski, gitara, flet poprzeczny, flażolety
Witold Wojtkowiak, perkusja
Mariusz Sprutta, bas, flażolety, śpiew

Okazuje się, że repertuar inspirowany tradycyjnymi standardami celtyckimi (Szkocja, Irlandia, Bretania) oparty na brzmieniu typowych instrumentów celtyckich (dudy, flety, flażolety, skrzypce, akordeony), a wsparty elektronicznymi przestrzeniami instrumentów klawiszowych oraz bogatą sekcją rytmiczną, znajduje uznanie coraz bardziej zróżnicowanej publiczności. Kwietniowe koncerty grupa gra m.in. dla Pubu KUBRYK w Bydgoszczy - 07.04. [fotografie z KUBRYKA]; dla Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej 2006 w Małym Krakowie czyli w Chełmnie - 8.04. [fotografie z festiwalu w Chełmnie]; już po raz dwunasty dla Festiwalu DRAMA 2006 w Klubie KU¬NIA w Bydgoszczy - 8.04. [fotografie z Festiwalu DRAMA 2006]. Z wielkanocnym koncertem grupa jedzie do Ciechocinka, by zagrać dla kuracjuszy Sanatorium Pod Tężniami, a w weekend 20-22.04. występuje podczas degustacji whisky w Komornikach koło Poznania - 20.04.; w Restauracji i Pubie CELTIC we Wrocławiu - 21.04.; a 22.04. na szkocko-góralskim ślubie i weselu w Jurkowie pod Tymbarkiem [fotografie z Jurkowa], na wernisażu wystawy malarstwa, pikniku i bankiecie.

Podczas ostatnich wystepów JRM nie stroni też od polskiej spuścizny muzycznej. W instrumentalnych wiązankach (medleys) słychać m.in. cytaty preludiów, mazurków czy nokturnów Fryderyka Chopina. Spontaniczne improwizacje JRM i kontakt muzyków z publicznością to gwarancja doskonałej zabawy i satysfakcji artystycznych przeżyć dla wielu, nawet najbardziej wybrednych słuchaczy. Jest to więc - jak na celtyckie klimaty przystało - muzyka do zabawy i tańca, ale jest też - o czym solennie zapewniają sami muzycy - czego słuchać.

Czerwiec 2006

Koncerty plenerowe

10.08. JRM występuje w Starogardzie Gdańskim podczas Dni Starogardu 2006 i 26.06. w Poznaniu na Festynie Chleba na Ogólnopolskim Zlocie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956.
[fotografie ze Starogardu Gdańskiego]
[fotografie z koncertu na pl. Wolności w Poznaniu]


Lipiec 2006



O fotograficzce JRM


W Bydgoszczy, portowym mieście nad rzeką
słodką Miłkę - żonę Artiego - poznaliśmy, i Jej
aparat, wyczucie kadru, gust oraz smykałkę ...
Poniekąd Miłka od wtedy fotografuje JRM
[Czarne Białe Sepia - sesja fotograficzna JRM autorstwa Miłki Małeckiej]

11-13.08.2006

Szanty i muzyka celtycka

JRM występuje w Świnoujściu na XXII Pływającym Festiwalu Piosenki Morskiej WIATRAK 2006 w trzech koncertach festiwalowych: 1. na Wiatrakowych Debiutach 2006 czyli podczas Nocnego Śpiewania, 2. na Międzynarodowym Wiatrakowym Rejsie Morskim na promie MS Adler, 3. podczas Koncertu laureatów i Gości Festiwalu.
Festiwal WIATRAK 2006 gości na scenie i wśród publiczności znanych artystów muzyki szantowej. Tym razem JRM prezentuje się w specjalnym repertuarze będącym fuzją improwizowanej muzyki celtyckiej i tradycyjnych tematów szantowych.
[JRM podczas Festiwalu WIATRAK 2006] na fotografiach autorstwa Piotra Miazgi (http://www.pmiazga.fotolog.pl) oraz Artura Kubasika (http://smolorz.blox.pl)

Wrzesień 2006

Minumum słów - maksimum dokumentacji fotograficznej


[17.09. Mierzęcin, Pałac, degustacja whisky]
[19.09. Bronisławów, Centrum Konferencyjne Magellan, Impreza Szkocka]
[20.09. Kalisz, Pub Beka, koncert]
http://www.jrm-jig-reel-maniacs.pl/stare-i-nowe_fotografie/irlandzko w bece.jpg [27.09. Życie Kalisza, wycinek pt. Irlandzko w Bece]

07.10.2006

Band Aid dla Ani Szyby w Warszawie

07.10. JRM gra w Warszawie w Klubie Metal Cave w ramach maratonu koncertowego zatytułowanego Band Aid zorganizowanego dla Ani Szyby - polskiej studentki Uniwersytetu Viadrina w Niemczech, która padła ofiarą poważnego wypadku. 100% dochodów zostaje przekazane na rehabilitację Ani.


21.10.2006

Inauguracja pubowego sezonu jesiennego

27.10. JRM inauguruje pubowy sezon jesienny w Irish Brogans Pub w Poznaniu.

Koncert otwiera wywiad dla lokalnej stacji telewizyjnej - WTK.

Grupa występuje w nowym i przearanżowanym repertuarze, w mocnym składzie:

Tomek Urban - skrzypce;
Witek Wojtkowiak - perkusja;
Wojtek Jurgiel - akordeon guzikowy;
Artur Grudziński - instrumenty klawiszowe;
Mariusz Sprutta - gitara basowa, śpiew, flażolet, parlando;
Przemek Wawrzyniak - dudy szkockie, flety, flażolety, bodhran i instrumenty perkusyjne.

W finale koncertu JRM prezentuje nową wersję Whisky In The Jar z metalowymi solówkami na gitarze elektrycznej w wykonaniu akustyka zespołu, tym razem gościnnie występującego gitarzysty rockowego Krzysztofa Łangowskiego. Go raibh mile maith agat Kris!

16.12.2006

Wigilia Irlandzka

16.12. JRM wykonuje tradycyjny repertuar celtycki i kolędy, Tego dnia grupa po raz oststni wystepuje w siedmioosobowym składzie:
Tomek Urban - skrzypce;
Michał Jankowski - gitary;
Witek Wojtkowiak - perkusja;
Wojtek Jurgiel - akordeon guzikowy;
Artur Grudziński - instrumenty klawiszowe;
Mariusz Sprutta - gitara basowa, śpiew, flażolet, parlando;
Przemek Wawrzyniak - dudy szkockie, flety, flażolety, bodhran i instrumenty perkusyjne.